Ambassador of Uzbekistan meets with compatriot students enrolled at the King Salman Global Academy for Arabic Language
February 19, 2026. 09:00 • 47 sec
RIYADH, February 19. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Nodirjon Turgunov met with uzbek students studying at the King Salman Global Academy for the Arabic Language, reports Dunyo IA correspondent.
Ambassador spoke about the role of youth in the New Uzbekistan and highlighted the policy of President Shavkat Mirziyoyev, aimed at providing comprehensive support to the younger generation. He particularly emphasised that youth represent the future of Uzbekistan, and that the country’s prosperity depends on their knowledge, aspirations and professional dedication.
The meeting featured an open dialogue and exchange of views on students’ further academic pursuits and future career development. The Ambassador offered recommendations focused on the successful completion of their studies and the effective application of acquired knowledge upon their return to Uzbekistan.
At the conclusion of the meeting, the students expressed their sincere commitment to contributing to Uzbekistan’s development, noting that the knowledge gained at the prestigious academy would serve the interests of their homeland.