Embassy of Uzbekistan supports education sector with tablet donation to Khanabad Vocational College No. 2
June 22, 2026. 11:00 • 2 min
KHANABAD, June 22. /Dunyo IA/. With the assistance of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and the Agency for Vocational Education, tablets donated by the Embassy of Uzbekistan in Pakistan were delivered to the Khanabad Municipal Technical School No. 2, reports Dunyo IA correspondent.
The provided tablets are expected to be actively utilized in the educational process for working with electronic textbooks, interactive learning platforms, and online resources. Furthermore, they will expand opportunities for students' self-directed learning and contribute to enhancing their digital literacy levels.
Speaking at the presentation ceremony, the technical school’s faculty noted that this initiative serves as another striking example of effective cooperation between Uzbekistan's foreign diplomatic missions, state bodies, and educational institutions. They also emphasized that such practical assistance contributes to the modernization of the country’s vocational education system and its alignment with international standards.
“On behalf of our entire team, we express our gratitude for the grant support provided by the Embassy of Uzbekistan in Pakistan, - noted Jaloliddin Mamatov, Director of the educational institution. - The tablets will be allocated to instructors of specialized disciplines. These devices will enable our students to extensively utilize electronic educational resources and independently acquire new knowledge and skills”.