June 18, 2026. 10:30 • 2 min
ISLAMABAD, June 18. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan in Pakistan has provided gratuitous assistance to Technical School No. 3 of the Gurlan District in the Khorezm Region by transferring 10 laptops to the educational institution, reports Dunyo IA correspondent.
The initiative is being implemented within the framework of fulfilling the tasks defined during the meeting of the President of Uzbekistan with the leadership of the Ministry of Foreign Affairs and the heads of the country's diplomatic missions abroad, held on January 15th of the current year, aimed at supporting professional educational institutions.
In accordance with this assignment, 33 professional technical schools across the country, including Technical School No. 3 of the Gurlan District, have been assigned to the Embassy of Uzbekistan in Pakistan.
During negotiations with the director of the technical school, Zulfiya Davlatova, it was noted that the educational institution experiences a shortage of modern computer equipment. Despite computer science being taught, the lack of hardware limits opportunities for conducting comprehensive practical classes.
It was stated that an innovative educational and practical center focusing on information technology fields - including programming, computer graphics, and design is planned to be established on the basis of the transferred laptops.