First World Cup Match of the Uzbekistan Team rallies compatriots in Novosibirsk
NOVOSIBIRSK, June 18. /Dunyo IA/. Consulate General of Uzbekistan in Novosibirsk organized today a collective viewing of the national football team’s debut match at the 2026 FIFA World Cup, reports Dunyo IA correspondent.
The event featured the participation of students pursuing their degrees at Novosibirsk State University, the Siberian State University of Geosystems and Technologies, the Siberian Institute of Management – RANEPA, and the Novosibirsk State Conservatoire, alongside the entire staff of the Consulate General, and the representative offices of “Uzbekistan Airways” and the Migration Agency.
The viewing participants enthusiastically sang the National Anthem of Uzbekistan and watched the game of our national team against Colombia with exceptional fervor.
The very atmosphere of celebration and national unity, observed wherever our compatriots gather, evoked the most vivid emotions among all those present.