President of Uzbekistan expressed condolences to the President of China regarding the human casualties and injuries caused by the coal mine explosion in Shanxi Province
May 23, 2026. 19:50 • 49 sec
TASHKENT, May 23. /Dunyo IA/. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sent condolences to the President of China Xi Jinping in connection with the numerous human casualties and injuries resulting from the explosion at a coal mine in Shanxi Province, reports Dunyo IA correspondent, citing with the telegram channel of Sherzod Asadov, Press Secretary to the Head of our State.
“The head of our state expressed words of sympathy to the families and friends of the victims, and wished a speedy recovery to the injured”, - the message states.