Tashkent International Investment Forum in the focus of Chinese Media
According to the publication, the forum will become one of the region's largest business platforms. It is noted that TIIF has established itself as a key investment platform in Central Asia, bringing together states, international investors, and representatives of global business.
The publication emphasizes that the forum provides participants with an opportunity for direct interaction with heads of state, international financial institutions, sovereign wealth funds, and major corporations. The TIIF-2026 program includes a plenary session featuring heads of state, panel sessions, thematic presentations and an exhibition showcasing the industrial and investment potential of Uzbekistan.
The magazine also noted the high praise received for the outcomes of the IV Tashkent International Investment Forum in 2025 and the growing role of Uzbekistan as a regional investment hub.