January 07, 2026. 14:04 • 2 min
• 268KYIV, January 7. /Dunyo IA/. The Ukrainian press widely covered a “roundtable” on “Uzbekistan’s Updated Foreign Policy”, organized by the Embassy of Uzbekistan in Kyiv in cooperation with the Institute for Foreign Policy Studies, reports Dunyo IA correspondent.
In particular, the news agency “Interfax-Ukraine” and the portals “Open4business”, “Fixygen”, and “rebuild.news” published articles about the event, which brought together diplomats, experts and analysts.
Participants discussed the transformation of Uzbekistan’s foreign policy amid global turbulence, rising interstate conflicts and the restructuring of international relations.
It was emphasized that under President Shavkat Mirziyoyev, Tashkent has strengthened its international engagement and is consistently developing new avenues of cooperation. Key priorities include consolidating good-neighbor relations and trust in Central Asia, developing multi-vector political and economic ties, and diversifying trade and investment.
“Priorities also include expanding cooperation in transport and logistics, green energy, water management, and climate policy. Participants highlighted the practical effectiveness of economic diplomacy and the growing engagement of Uzbekistan with international organizations, noting major international events hosted in the country under the auspices of the Inter-Parliamentary Union and UNESCO”, - Ukrainian media reported.
A separate discussion block focused on Uzbekistan’s cooperation with the European Union, with experts noting shared interests in energy security, sustainable transport corridors, green economy, water management, as well as educational and humanitarian programs. Uzbekistan was recognized as one of the EU’s key partners in Central Asia.
The cultural and humanitarian dimension of foreign policy was also addressed, including the development of cultural diplomacy and tourism as tools to strengthen the country’s positive international image and soft power.
At the conclusion of the roundtable, participants characterized Uzbekistan’s foreign policy as open, pragmatic, and predictable, grounded in domestic modernization and a reform-oriented agenda.