Uzbekistan showcases jewellery products for the first time at International Exhibition in Singapore
• 43SINGAPORE, July 15. /Dunyo IA/. Uzbekistan participated for the first time in the “Singapore International Jewellery Expo 2026” (SIJE 2026), presenting a national pavilion with products from local manufacturers, reports Dunyo IA correspondent.
From July 9th to 12th, at the exhibition in Singapore, representatives of the “Uzbekzargarsanoati” Association and a number of domestic jewellery enterprises presented a wide range of products under the “Made in Uzbekistan” brand.
National pavilion of Uzbekistan generated significant interest among professional exhibition participants, foreign companies, and visitors. Foreign partners highly praised the quality, design, uniqueness and competitiveness of jewellery products made in Uzbekistan.
Within the framework of the exhibition, separate meetings were also held with the heads of major Singaporean companies specializing in jewelry retail. During the talks, the parties discussed opportunities for direct supplies of Uzbek products to the Singapore market, the organization of sales through local retail chains and the establishment of long-term cooperation with manufacturers from Uzbekistan.
The parties reached agreements on organizing visits of representatives of interested companies to Uzbekistan to get acquainted with the production capabilities of local enterprises, conduct negotiations and elaborate on the issues of placing orders for jewellery manufacturing.
Participation of the Uzbek delegation in SIJE 2026 became an important step in promoting the “Made in Uzbekistan” national brand and creating conditions for the entry of domestic jewellery products into the markets of Singapore and other countries in Southeast Asia.