Rich cultural heritage of Uzbekistan presented at the Interethnic Festival held in Kaliningrad
KALININGRAD, July 30. /Dunyo IA/. Cultural heritage of Uzbekistan was showcased at the “Symphony of Nations” festival, reports Dunyo IA correspondent.
Festival's itinerary featured an exhibition-presentation of national-cultural autonomies, highlighting traditional household items, authentic crafts, elements of national cuisine and a cultural concert program. Within the framework of the official segment, a solemn ceremony was held to honour large families of the Kaliningrad region.
Special attention was drawn to the exhibition organized by our compatriots. The interactive pavilion demonstrated specimens of Uzbekistan's cultural heritage, including traditional tableware, literature, musical instruments and elements of national attire, providing guests with an opportunity for direct acquaintance with the country's traditions.
Participation of compatriots in the event vividly manifested their high social engagement and harmonious coexistence within the region's intercultural environment, reinforcing the contribution of the Uzbek community to strengthening the interethnic dialogue in the Kaliningrad region.