Presentations of “Digital Uzbekistan” take place in Budapest
BUDAPEST, July 30. /Dunyo IA/.  Presentation events under the “Digital Uzbekistan” brand, aimed at showcasing the country's digital potential and IT sector opportunities, have taken place in Budapest, reports Dunyo IA correspondent.
Organized jointly by the Embassy of Uzbekistan in Hungary and “IT Park Uzbekistan”, event brought together numerous representatives of companies and organizations operating in the fields of ICT, artificial intelligence, cybersecurity, fintech, telecommunications and innovation.
During the presentation, detailed information was provided on the ongoing reforms to develop the digital economy in Uzbekistan, opportunities created in the IT sector, the operations of “IT Park Uzbekistan”, the country's investment potential and the innovative solutions of local startups.
Within the framework of the event, B2B meetings were organized, where companies from Uzbekistan and Hungary discussed prospects for cooperation in the fields of digital technologies, artificial intelligence, cybersecurity, fintech, investments and startup ecosystem development.
“Digital Uzbekistan” presentation was also organized for compatriots residing in Hungary. It was attended by Uzbek citizens working in the fields of information technology, digital solutions, telecommunications, education and entrepreneurship.
During the meeting, the compatriots were provided with information on the ongoing reforms in the digital economy sector in Uzbekistan, state support rendered to the IT industry, the opportunities offered by “IT Park Uzbekistan” and the prospects for local startups to enter international markets.
This presentation served to introduce Uzbekistan's digital transformation processes to the international community, expand ties with foreign partners and create new opportunities for innovative projects.