Uzbek Entrepreneur in the UAE Donates Modern Equipment to Technical Schools in Samarkand and Bukhara Regions
July 05, 2026. 10:00 • 2 min
DUBAI, July 5. /Dunyo IA/.  An entrepreneur from Uzbekistan, Ulugbekkhon Maksumov, who conducts his business activities in the United Arab Emirates, has officially transferred a range of modern educational and practical training equipment as a charitable donation to the technical colleges of the Republic, reports Dunyo IA correspondent.
This initiative was realized with the active facilitation of the General Consulate of Uzbekistan in Dubai. Within the framework of preparatory measures, a comprehensive assessment of the material and technical baseline and the specific operational requirements of educational institutions in Uzbekistan was initially conducted.
Based on the findings of this evaluation, the “INKAS” company gratuitously allocated a total of 20 computers, 10 printers, 5 sewing machines, and 5 spot welding machines.
Technical Schools No. 1 and No 2 of the Kattakurgan district in the Samarkand region were each allocated 10 computers and 5 printers. Concurrently, Technical School No. 1 of the Vabkent district in the Bukhara region received 5 sewing machines and 5 spot welding apparatuses.
According to the organizers, these initiatives are designed to reinforce the material and technical infrastructure of the technical colleges, enhance the quality of practical vocational training for students, orient the youth toward contemporary professions, and augment their competitiveness within the labour market.