July 23, 2026. 16:30 • 2 min
ALMATY, July 23. /Dunyo IA/. The Consulate General of Uzbekistan, jointly with the Association of Exporters of Uzbekistan, organized the “Exporters’ Caravan – 2026” Business Forum in Almaty, bringing together business representatives from Uzbekistan and Kazakhstan, reports Dunyo IA correspondent.
During the event, representatives of the two countries' business communities discussed ways to strengthen trade and economic cooperation, expand business ties, and held B2B meetings. The negotiations resulted in agreements to sign a number of bilateral cooperation documents.
Participants were also introduced to the export potential of Uzbek products, their competitive advantages, and opportunities for expanding their presence in the Kazakh market and other international markets.
In addition, entrepreneurs received practical guidance on doing business in Kazakhstan, while representatives of the Consulate General provided consultations on foreign economic activity, contract preparation, and consular and legal support.
The forum was noted as an effective platform for strengthening trade and economic cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan and promoting the development of new joint projects.