Uzbekistan Presents Trade, Economic and Investment Potential in Chinese Chengdu
CHENGDU, July 11. /Dunyo IA/. The Embassy of Uzbekistan held a presentation in Chengdu, the capital of China’s Sichuan Province, showcasing the country’s trade, economic, and investment potential, reports Dunyo IA correspondent.
The event, organized with the support of the Sichuan Provincial State-owned Assets Supervision and Administration Commission, brought together representatives of provincial ministries and agencies, executives of leading companies, industry associations, and business circles.
Participants received detailed information on Uzbekistan’s investment potential, ongoing reforms aimed at creating favourable conditions for foreign investors, and promising projects in the country's special economic and industrial zones.
It was noted that cooperation between the regions of Uzbekistan and Sichuan Province continues to expand in trade, investment, infrastructure, logistics, energy, industry, and other sectors.
At the conclusion of the event, the parties discussed the implementation of investment projects in Uzbekistan and the organization of mutually beneficial international forums to further strengthen cooperation.