Uzbekistan and Slovenia discuss expanding cooperation between their capitals
LJUBLJANA, July 25 /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Oybek Shakhavdinov met with the Mayor of Ljubljana, Zoran Janković, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the parties discussed key issues related to further developing intermunicipal cooperation between Uzbekistan and Slovenia, expanding ties between the cities of Tashkent and Ljubljana, and exploring prospects for implementing joint initiatives.
Following the talks, both sides reaffirmed their mutual interest in strengthening partnership relations and continuing practical cooperation between the two capitals.