June 25, 2026. 20:30 • 2 min
TASHKENT, June 25. /Dunyo IA/.  Today, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Mirvokhid Azimov met with Ambassador of Türkiye to Uzbekistan Ufuk Ulutaş, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, during the meeting, the parties discussed the current state and prospects of the comprehensive strategic partnership between the two countries, as well as issues of further intensifying bilateral and multilateral ties in the fields of trade, tourism, and education.
Parties also exchanged views on current issues related to the Organization of Turkic States, including efforts to strengthen cooperation and preparations for events planned within the Organization this year.