Flowers laid at the monument to Uzbekistan’s First President in Moscow
MOSCOW, September 3. /Dunyo IA/. Yesterday, flowers were laid at the foot of the monument to the First President of Uzbekistan Islam Karimov in the Russian capital as a sign of deep respect for his memory, reports Dunyo IA correspondent.
The Islam Karimov Square was visited by staff members of the Embassy of Uzbekistan and the Representation of the Migration Agency in Moscow, as well as students undergoing practical training at the Embassy.
The participants paid tribute to the memory of the First President of Uzbekistan by laying flowers at his monument and expressing respect for the country’s historical heritage.