ABU DHABI, May 9. /Dunyo IA/. Ambassador of Uzbekistan Umid Shadiev, met with Rizwan Sajan, Chairman of “Danube Group”, one of the largest construction companies in the UAE, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the parties discussed issues of establishing cooperation in the implementation of real estate projects. Embassy diplomats informed the company representatives about ongoing projects in Uzbekistan in the sectors of modern construction materials and real estate, including the New Tashkent construction project.
Rizwan Sajan noted that thanks to the large-scale economic reforms carried out in Uzbekistan under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, the country has transformed in a short period into one of the most reliable partners and attractive markets in the region for foreign investors.
“Danube Group” was founded in Dubai in 1993 and operates in the sectors of construction materials trading, home goods, as well as construction and real estate development. The company has supplied products for major national projects such as the “Burj Khalifa” and “Burj Al Arab”. The group’s offices are located in Saudi Arabia, Qatar, Bahrain, Oman and India.