July 03, 2026. 19:30 • 2 min
The abnormal heatwave, which lasted from June 20 to June 28, is considered one of the most severe in Europe’s history. It caused disruptions to energy infrastructure, damage to facilities, and increased pressure on healthcare systems. Scientists say the extreme temperatures were almost certainly driven by climate change.
In France, according to Health Minister Stéphanie Rist, 2,025 excess deaths were recorded during the heat period. The highest increase in mortality was observed among people over 45. The French Public Health Agency also reported that between June 22 and June 28, the number of deaths at home rose by 91% compared to the previous week, with increased mortality also recorded in nursing homes and medical facilities. The agency warned that final figures could be higher.
In Belgium, around 1,222 excess deaths were recorded between June 18 and June 29. More than 530 of the deceased were over 85 years old, while another 180 were under 65. The country’s Health Ministry described the mortality level during the heatwave as unprecedented.
In the Netherlands, authorities reported about 480 premature deaths, most of them among people over 80.
In Spain, the Carlos III Health Institute reported at least 1,028 deaths linked to the heat, more than double the figure for June 2025, when 407 such cases were recorded.