Journalist from Belarus awarded “People's Diplomat” badge of Uzbekistan
MINSK, June 23. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan hosted an official ceremony to present the “Xalq diplomati” (“People's Diplomat”) honorary badge to Ekaterina Tumas-Tishkevich, a host at the Second National Television Channel of Belarus and special correspondent for the “Zvyazda” newspaper, reports Dunyo IA correspondent.
In the course of the event, attendees highlighted her active role in strengthening the friendly and cultural bonds between the two nations.
For her part, Ekaterina Tumas-Tishkevich extended her profound gratitude for the high praise and the award, underlining that it is a great honor for her to contribute to advancing friendly cooperation between Uzbekistan and Belarus.
Furthermore, she commended the exceptional organization of the Days of Culture and Cinema of Belarus, hosted in Uzbekistan last year, and reaffirmed her readiness to personally support the organization of similar cultural initiatives moving forward.