July 09, 2026. 18:05 • 3 min
According to the press service of the Head of our State, a number of bilateral documents were also exchanged in the presence of the heads of delegations, including:
- Action Plan for the Development of Trade, Economic, Social, and Humanitarian Cooperation for 2026–2030;
- Program of Consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Belarus for 2026–2027;
- Protocol on Amendments and Additions to the Agreement on Mutual Travel of Citizens dated January 19, 2005;
- Agreement on the Organized Recruitment and Employment of Citizens of the Republic of Uzbekistan for Temporary Employment in the Republic of Belarus;
- Agreement on Cooperation in the Field of Forestry Development;
- Program of Cooperation in the Field of Culture for 2026–2028;
- Action Plan for Cooperation between the Ministries of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Belarus for 2027–2028;
- Joint Action Plan to Increase Mutual Tourist Flows and Develop Cooperation in the Field of Tourism for 2026–2027;
- Roadmap for Further Deepening Cooperation in the Agro-Industrial Complex for 2026–2028.
- Protocol between the Agency for the Development of the Light Industry under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and the Belarusian State Concern "BELLEGPROM" on Cooperation in the Light Industry;
- Memorandum of Understanding between the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Labour and Social Protection of the Republic of Belarus on Cooperation in the Field of Social Protection;
- Memorandum of Understanding on Financial Matters between the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Finance of the Republic of Belarus;
- Memorandum between the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the Belarusian Institute for Strategic Studies on the Establishment of the Uzbek-Belarusian Expert Council;
- Memorandum between the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Agriculture and Food of the Republic of Belarus on the Development of Investment Cooperation in the Agro-Industrial Sector;
- Memorandum of Understanding on Scientific and Technical Cooperation between the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan and the National Academy of Sciences of Belarus.
As part of the visit, a Memorandum was also signed between the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan and the Belarusian Republican Foundation for Fundamental Research.