June 15, 2026. 21:30 • 2 min
• 145TASHKENT, June 15. /Dunyo IA/. An international tennis tournament was held as part of the 5th Tashkent International Investment Forum (TIIF), organized by the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan in cooperation with the Tennis Federation of Uzbekistan, reports Dunyo IA correspondent.
The sporting event took place at the Olympic City with the support of the Ministry of Sports and the National Olympic Committee. The tournament brought together representatives of the international investment community, foreign companies and domestic businesses. Participants included representatives of such companies as ACWA, Rothschild & Co, BlackRock, International Hospitals Group, as well as leading organizations of Uzbekistan.
One of the highlights of the program was the presentation of the social initiative “Generations United”, implemented by the Tennis Federation of Uzbekistan jointly with ACWA. The project aims to strengthen intergenerational ties, promote a culture of mentorship and encourage healthy lifestyles through sport.
The organizers noted that holding such events within the framework of the Tashkent International Investment Forum contributes to strengthening international cooperation, expanding business networks and promoting social initiatives alongside the economic agenda.