Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan receives a delegation of the South Korea
TASHKENT, June 15. /Dunyo IA/.  Today, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov received a delegation of the Republic of Korea led by the Chung Eui-hae, Deputy Minister of Foreign Affairs, reports Dunyo IA correspondent.
“Pleased to receive H.E. Chung Eui-hae, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Noted the substantial potential for further strengthening the Special Strategic Partnership between Uzbekistan and Korea, particularly in the areas of trade, economy and investment.
Reaffirmed our support for maintaining an active dialogue between the foreign ministries of our two countries in preparation for upcoming high-level engagements”.