Uzbekistan Pavilion at Expo 2025 in Osaka awarded top Red Dot honor
TOKYO, August 3. /Dunyo IA/. The Uzbekistan Pavilion at Expo 2025 in Osaka has received the Red Dot: Best of the Best award in the Exhibition Stands category of the prestigious international Red Dot Award: Brands & Communication Design, reports Dunyo IA correspondent, citing the telegram channel of the Art and Culture Development Foundation of Uzbekistan.
The Red Dot Award is one of the leading international accolades in the field of design and communications. In different years, this award has been received by global brands and industry leaders such as "Apple", "Ferrari", "Philips", "LG", and other companies that shape global standards in design and branding.
"Today, the Uzbekistan Pavilion - a project that has become a symbol of the country's cultural heritage, openness and modern development in the international arena - has joined this prestigious list", - the official telegram channel of the Foundation stated.