Polish Technical College ready to launch Pilot Projects in Uzbekistan
WARSAW, August 25. /Dunyo IA/. At the initiative of the Embassy of Uzbekistan, an online meeting was held between representatives of the Agency for Professional Education of Uzbekistan, the founder of the Polish educational institution “Techni Schools”, Mateusz Kozłowski and its director Artur Czyżewski, reports Dunyo IA correspondent.
Parties discussed the development of professional colleges, specialist training, international certification, as well as the integration of IT and artificial intelligence into the educational process.
“Techni Schools” expressed readiness to launch pilot projects in Uzbekistan covering one or two disciplines in collaboration with local colleges, with the prospect of further expanding cooperation.
Following the meeting, the Agency for Professional Education will formulate three to four concrete proposals tailored to the expertise and capabilities of “Techni Schools”.