London hosts discussions on Uzbekistan’s IT potential and investment prospects
LONDON, June 15. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan, in partnership with “IT Park Uzbekistan”, organized “Digital Champions” event for fellow compatriots specializing in the field of information technology in the United Kingdom, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the participants deliberated on new opportunities for cooperation between Uzbekistan and the United Kingdom, the prospects for partnership in the outsourcing sector, as well as the implementation of the “Tech Ambassador” program.
Furthermore, a strategic partnership has been established between the British digital financial services company “Moneff” and “IT Park”. Within the framework of this cooperation, an “IT Park” dedicated corner was inaugurated at the company's headquarters located in the financial center of London.
In addition, “IT Park Ventures” participated in a 4 million USD investment round for Ayan Capital, a fintech startup founded by fellow compatriots in the United Kingdom, contributing an investment of 1 million USD. This transaction marks the fund's fourth investment valued at 1 million USD.
A portion of the attracted funds will be allocated to expand engineering team of “Ayan Capital” in Uzbekistan, as well as to develop artificial intelligence-driven scoring and automation technologies.