September 01, 2026. 11:00 • 58 sec
MUSCAT, September 1. /Dunyo IA/. Oman Observer published an article highlighting Uzbekistan’s celebrations of the 35th anniversary of independence and the country’s priorities for the development over the next decade, reports Dunyo IA correspondent.
The publication covered the main celebrations in Tashkent, including the President’s address outlining key socio-economic objectives and ongoing reforms in education, healthcare and public services.
It also highlighted priorities such as introducing water-saving technologies, expanding green areas in cities, strengthening judicial independence, combating organized crime and the shadow economy, and increasing the powers of mahalla institutions.
The article also described the anniversary programme, which featured historical and contemporary theatrical performances, demonstrations of achievements in robotics and 3D technologies, and a concert involving international performers.