July 28, 2026. 08:10 • 51 sec
VLADIVOSTOK, July 28. /Dunyo IA/. Staff members of the General Consulate of Uzbekistan continue systematic work to protect the rights and interests of the citizens of the republic, provide them with high-quality consular and legal services and offer practical assistance in resolving issues arising in the migration process, reports Dunyo IA correspondent.
Thus, the family of A.L., his spouse K.B., and their three minor children, who found themselves in a difficult financial situation in Vladivostok, was repatriated on July 25th via the Vladivostok–Yekaterinburg–Tashkent flight at the expense of the fund of the Migration Agency of Uzbekistan.