Mobile consular reception for citizens of Uzbekistan held in Sofia
SOFIA, May 17. /Dunyo IA/. On May 15, as part of the working visit of the delegation of Uzbekistan to Sofia, a meeting was held with the Honorary Consul of Uzbekistan in Bulgaria, Petar Mandjukov, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, high appreciation was expressed for the comprehensive support provided by the Honorary Consul in the preparation of the visit, including assistance in organizing meaningful and constructive meetings. Special recognition was given to his efforts in further strengthening bilateral cooperation between Uzbekistan and Bulgaria, as well as his active role in promoting joint projects in the trade-economic, cultural-humanitarian, and other spheres.
As part of the visit, with the support of the staff of the Consulate General of Uzbekistan in Istanbul, a mobile consular reception was held at the Honorary Consulate for citizens of Uzbekistan residing in Bulgaria. Attendees received necessary legal and consular consultations, as well as practical assistance in resolving issues related to the protection of their rights and legitimate interests.