Abu Dhabi talks focus on Uzbek specialists’ employment and agricultural export opportunities
АBU DHABI, February 11. /Dunyo IA/. A meeting was held in the UAE with Muhammad Ali Al-Hosani, Chairman of Emirati Group, reports Dunyo IA correspondent.
During the talks, the parties discussed the recruitment of Uzbek specialists to work in the UAE in the construction, oil and gas, and hospitality sectors, as well as issues related to the export of agricultural products.
The Chairman of “Emirati Group” highlighted the high demand for professionals in these fields and presented an overview of the employment process for Uzbek workers in the UAE.
Muhammad Al-Hosani also expressed his awareness of the implementation of Islamic banking in Uzbekistan and confirmed his readiness to cooperate in this area.
Following the meeting, both sides agreed to develop practical steps on the discussed issues and planned a visit by the company’s chairman to Uzbekistan.
“Emirati Group”, founded in 1984, specializes in outsourcing, employment and consulting services. Its structure also includes “Foodco”, a company engaged in the import of agricultural products into the UAE.