Uzbekistan’s diplomats discuss promoting the country’s tourism potential with a Polish blogger
WARSAW, February 25. /Dunyo IA/. Diplomats from the Embassy of Uzbekistan in Poland met with Polish travel blogger Kamil Cichocki, author of the popular tourism project “Kamil in Travel”, reports Dunyo IA correspondent.
Kamil Cichocki is a prominent content creator specializing in travel with a broad audience. Specifically, his YouTube channel has 591,000 subscribers, “TikTok” - 342,000, “Instagram” - 46,000 and his “Facebook” page - 112,000. The average number of views per video on “YouTube” reaches 2 million.
During the meeting, the sides discussed promoting Uzbekistan's tourism potential to Polish and European audiences, popularizing new tourist destinations, and strengthening the country's image through the creation of unconventional and exclusive content.
Kamil Cichocki expressed interest in visiting Uzbekistan, noting his intention to prepare materials in an 'unusual and exclusive' format that goes beyond classic tourist routes.
Among the potential areas for coverage, the sides considered the “Boysun Bahori” festival held in the Surkhandarya region, the international dance festival “Lazgi” and the activities of the “AIRITOM” Free Economic Zone located in Termez,  Surkhandarya region, with an emphasis on its logistical and investment potential.