Uzbekistan and Japan discuss prospects for cooperation in "green" economy development and implementation of "green" technology projects
September 11, 2025. 20:02 • 3 min
• 599
TASHKENT, September 11. /Dunyo IA/. Representatives of the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the Japan Association for the Trade with Russia & NIS (ROBOTO) , held a virtual business dialogue titled "Online Business Dialogue: Uzbekistan–Japan Green Economy Development" focused on the development of the green economy, reports IA correspondent.
At the event more than 50 leading Japanese companies participated, including Sojitz Corporation, Toyota Tsusho Corporation, Nippon Steel Engineering Co., Ltd, Fuji Electric Co., Ltd, Mizuho Bank, Mitsubishi Corporation, Yokogawa Electric Corporation, ITOCHU Corporation, ATAGO Corporation, Sansei Corporation, and numerous other companies representing diverse economic sectors.
The event was opened by Kioichi Suzuki, Executive Director of the Association for the Development of Trade with CIS Countries and Russia, delivered opening remarks emphasizing the importance of expanding bilateral cooperation between Japan and Uzbekistan in developing and implementing green technologies across various economic sectors. He highlighted the interest of Japanese government organizations, industrial companies, and financial institutions in establishing business partnerships with Uzbek enterprises to advance investment projects focused on green technology development and innovative solutions that preserve the environment and reduce carbon emissions.
The leadership of the Graduate School of Business and Entrepreneurship under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan expressed gratitude to the Japanese Association for Trade with Russia & NIS (ROBOTO) for organizing the event. They noted that the initiative will make a significant contribution to strengthening direct ties between Japan and Uzbekistan in the field of green development, while opening new horizons for cooperation between governmental bodies and the business communities of both countries in implementing joint projects within the green economy sector.
The event featured presentations on Japan’s energy policy aimed at achieving carbon neutrality, as well as discussions on prospective cooperation with Uzbekistan in the field of green technologies. It also covered the implementation of the Strategy for Transition to a Green Economy and the priority objectives for ensuring green and inclusive growth through 2030.
The Japanese audience was presented with startup projects focused on creating a modern urban environment in the Samarkand region, manufacturing road slabs and flooring materials from solid household waste in the Jizzakh region, as well as biogas production from organic waste in rural areas.
The event also featured presentations by young Uzbek scientists from Tashkent Chemical-Technological Institute and Tashkent State Technical University on producing silver nanoparticles from electronic waste recycling for industrial applications and developing road surfaces from plastic waste processing.
Participants engaged in in-depth conversations, as Japanese business executives inquired about the practical execution of these forward-thinking green development ventures in Uzbekistan. Both countries agreed to sustain their strategic collaboration in championing green projects throughout Uzbekistan with financial participation from committed Japanese companies and organizations.