Delegation of women entrepreneurs from Syrdarya region studies China’s experience
XIAN, December 13. /Dunyo IA/. A delegation of active women officials from the Syrdarya regional administration and its cities and districts is on a working visit to China, reports Dunyo IA correspondent.
The delegation is participating in a training program organized by the Embassy of Uzbekistan, focused on studying China’s experience in developing women’s entrepreneurship in Shaanxi Province.
Delegation will hold meetings with Shaanxi provincial leadership, tour small and medium-sized women-led enterprises, and exchange experiences with representatives of women entrepreneurs’ associations.
In addition, delegation plans to visit public and private educational institutions in Shaanxi to study best practices in preschool and school education, including the use of modern technologies in teaching and child development.
Currently, Shaanxi Province is recognized as one of China’s most industrially developed regions, with extensive experience in manufacturing, trade, tourism, agriculture, and other sectors. The province is also among the leading regions in implementing poverty reduction programs.