Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan and Ambassador of Belarus review bilateral cooperation in the outgoing year and discuss major events planned for 2026
December 10, 2025. 11:21 • 2 min
ТASHKENT, December 10. /Dunyo IA/. Yesterday, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bobur Usmanov met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Belarus, Aleksandr Ogorodnikov, reports Dunyo IA correspondent.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the parties reviewed the preliminary results of the work carried out to further develop Uzbekistan–Belarus relations over the past year.
It was noted with satisfaction that bilateral cooperation has been consistently strengthening, which is reflected in the intensification of political dialogue, the steady growth of trade turnover, the implementation of projects in priority sectors of the economy, continued inter-parliamentary contacts, and active cultural and humanitarian exchanges.
During the meeting, the sides also exchanged views on the schedule of major events planned for 2026, including mutual visits at various levels.