Experience of the United Arab Emirates Ministry of Justice in Upholding Fair Justice Studied
• 139ABU DHABI, December 22. /Dunyo IA/. Minister of Justice for the Republic of Uzbekistan, Akbar Tashkulov, held talks with the Minister of Justice of the United Arab Emirates, Abdullah bin Sultan Al Nuaimi, reports Dunyo IA correspondent.
The two sides discussed ways to strengthen cooperation in legal and judicial fields, particularly in the context of enhancing cross‑border judicial collaboration through digital initiatives. They exchanged experiences related to the UAE’s “Zero Government Bureaucracy Programme” - including the launch of the “International Judicial Cooperation Service”, which streamlines the exchange of judicial requests via a unified digital platform and highlighted broader efforts to modernize judicial services and improve procedural efficiency.
The Uzbek delegation also visited the Abu Dhabi Federal Court of First Instance, where delegates gained firsthand insight into how federal courts have applied procedural reforms following the introduction of the “Bureaucracy Elimination” initiatives, observing the practical application of these programmes in court proceedings and services.