Delegation of Uzbekistan was received by the President of Türkiye in Ankara
TASHKENT, January 21. /Dunyo IA/. President of Türkiye Recep Tayyip Erdogan yesterday received a delegation from Uzbekistan that arrived in Ankara to take part in a meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Internal Affairs, and Defence, as well as the heads of the security services of the two countries, reports Dunyo IA correspondent.
“Together with my colleagues had a great privilege to meet H.E. Recep Tayyip Erdogan, President of Turkiye, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Delivered the warmest regards of H.E. Shavkat Mirziyoyev, President of Uzbekistan. As underscored, bilateral ties between our two nations have been showing very positive momentum creating most favourable conditions for enriching mutually beneficial cooperation.
The 4+4 meeting today is another testament of how our ties across different agencies of both governments are enhancing. Ministries of Foreign Affairs will continue deploying all their resources towards bringing to a life all the agreements reached between our Leaders”.