Deputy Foreign Minister of Uzbekistan and Ambassador of Azerbaijan agree to develop new practical proposals to deepen bilateral relations
February 02, 2026. 22:00 • 55 sec
835
ТASHKENT, February 2. /Dunyo IA/. The Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bobur Usmanov met today with the Ambassador of Azerbaijan Huseyn Guliyev, reports Dunyo IA correspondent.
According to the MFA, the sides summarized the results of joint work for 2025 and exchanged views on the agenda of key events for the current year in both bilateral and multilateral formats.
An agreement was reached to continue close working contacts between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries and to develop new practical proposals aimed at deepening the strategic partnership and alliance relations between Uzbekistan and Azerbaijan.