June 11, 2026. 19:30 • 2 min
ТАSHKENT, June 11. /Dunyo IA/.  Today, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov and Minister of Foreign Affairs, National Community Abroad and African Affairs of Algeria, Minister of State Ahmed Attaf, signed a number of bilateral documents following their negotiations, reports Dunyo IA correspondent.
“Following our negotiations, we signed important documents aimed at further strengthening bilateral cooperation, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Agreement between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Government of the People's Democratic Republic of Algeria on the mutual exemption of holders of diplomatic passports from visa requirements;
Memorandum of Understanding between the Diplomatic Academy under the University of World Economy and Diplomacy of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and the Institute of Diplomacy and International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Algeria.
These documents will provide a solid legal foundation for enhancing political dialogue, expanding diplomatic contacts, and strengthening cooperation in the training of diplomatic personnel between our two countries”.