Ministers of Foreign Affairs of Uzbekistan and Georgia discuss agenda of the upcoming high-level events
June 26, 2026. 23:42 • 59 sec
TASHKENT, June 26. /Dunyo IA/.   Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov, held talks with Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Georgia Maka Botchorishvili, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a warm and productive meeting with H.E. Maka Botchorishvili, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Georgia, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Exchanged views on the agenda of upcoming high-level engagements, as well as on the priority areas of our bilateral cooperation.
Reaffirmed our readiness to work together to further strengthen cooperation across all areas and elevate Uzbekistan–Georgia relations to a new level”.