Foreign Minister of Uzbekistan Held Talks with Croatia’s Prime Minister
TASHKENT, June 27. /Dunyo IA/. Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, met with the Prime Minister of Croatia, Andrej Plenković, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a substantive meeting with H.E. Andrej Plenković, Prime Minister of the Republic of Croatia, – wrote the head of MFA of Uzbekistan on his Telegram-channel. – At the outset of our meeting, we conveyed the warm greetings and best wishes of H.E. Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan.
Discussed ways to elevate Uzbekistan-Croatia relations to a qualitatively new level, with particular emphasis on enhancing political dialogue, expanding trade, economic and investment cooperation, and advancing partnership in transport and logistics.
Also exchanged views on current regional issues and discussed prospects for cooperation within international organizations.
Highly appreciate the strong commitment of the Croatian Leadership to further strengthening friendly relations and mutually beneficial cooperation with Uzbekistan.”