Foreign Ministers of Uzbekistan and Jordan emphasize shared aspirations for regional stability and sustainable development during talks in Türkiye
April 18, 2026. 17:10 • 2 min
ТАSHKENT, April 18. /Dunyo IA/. Today, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov, who is taking part in the Antalya Diplomacy Forum in Türkiye, met with Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and Expatriates of Jordan, reports Dunyo IA correspondent.
“Glad to meet with H.E. Ayman Safadi, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and Expatriates of the Hashemite Kingdom of Jordan, on the sidelines of the Antalya Diplomacy Forum in Turkiye, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Our discussions focused on injecting new momentum into Uzbekistan-Jordan bilateral relations. We explored opportunities to expand economic cooperation, promote tourism, and further strengthen the bonds between our brotherly peoples, as well as reviewed upcoming joint events.
Reaffirmed our shared commitment to advancing mutually beneficial initiatives and underscored our common aspirations for regional stability and sustainable prosperity”.