Foreign Ministers of Uzbekistan and Russia during their talks in Samarkand paid particular attention to the practical implementation of the agreements reached during the top-level meetings
April 23, 2025. 19:41 • 59 sec
• 1652
TASHKENT, April 24. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov and the Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov held bilateral talks yesterday in Samarkand, reports Dunyo IA correspondent.
"Today, in Samarkand, had a fruitful meeting with my colleague, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, H.E. Sergey Lavrov. We discussed a wide range of issues related to our multifaceted cooperation, – the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram channel. – Particular attention was paid to the practical implementation of the agreements reached during the top-level meetings between our Leaders.
We agreed to continue the close cooperation between Foreign Ministries in fulfilling the instructions of the Heads of our two states aimed at strengthening allied relations and strategic partnership, developing political dialogue, expanding trade and economic ties, deepening cultural and people-to-people ties, and enhancing collaboration within multilateral platforms.
Special emphasis was placed on advancing cooperation in the fields of education, innovation, infrastructure, regional security, and other key areas. We also discussed ways to encourage mutual investments and intensify business contacts between Uzbekistan and Russia".