Foreign Ministers of Uzbekistan and the United Kingdom reaffirmed their shared commitment to mutual prosperity and stability during talks in London
May 19, 2025. 19:21 • 42 sec
1428
TASHKENT, May 19. /Dunyo IA/. During his visit to London the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met today with the UK Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs David Lammy, reports Dunyo IA correspondent.
"Delighted to have met with UK Foreign Secretary H.E. David Lammy today in London, – the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. – Our exchange covered a wide-ranging and ambitious agenda for 2025, reflecting the growing strength of Uzbekistan-UK relations.
From trade and investment to cultural ties and global challenges, we explored new avenues for collaboration and reaffirmed our shared commitment to mutual prosperity and stability.
We also signed Cooperation Program between the Foreign Ministries for 2025-2026. Grateful for the warm hospitality and forward-looking dialogue".