Yanvar 17, 2026. 14:10 • 2 daq
VASHINGTON, 17-yanvar. /“Dunyo” AA/. Amerikaning mashhur “Diplomatic Watch” jurnalida “O‘zbekiston–2030” taraqqiyot strategiyasining yangilanish sababi haqida maqola eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Nashrda aytilishicha, strategiya davlat siyosati, institutsional islohotlar va ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlarga yo‘nalish berib, izchillik, bashorat qilish va uzoq muddatli rejalashtirishga eʼtibor qaratadi.
“Mamlakat prezidenti tomonidan eʼlon qilingan yangilangan hujjatning asosiy tamoyili shundan iboratki, odamlar davlatga emas, balki davlat odamlarga xizmat qilishi kerak. Har bir qaror va islohotlarning ustuvor yo‘nalishi fuqarolarning hayot sifati, ijtimoiy daxldorlik va uzoq muddatli farovonlikka taʼsiri nuqtai nazaridan baholanadi”, deya fikr bildirilgan jurnalda.
Yangilangan strategiyada samaradorlik, shaffoflik va oddiy odamlar uchun tushunarli bo‘lishga eʼtibor qaratilgan. Xususan, fuqarolar islohotlar xizmatlardan foydalanish imkoniyatini yaxshilashi, iqtisodiy imkoniyatlar yaratishi va kelajak avlodlar uchun istiqbollarni kengaytirishi mumkinligini ko‘rishlari mumkin bo‘ladi.
Amerika nashrida yozilishicha, strategiya ijrosini monitoring qilish va baholashning raqamli vositalariga to‘liq o‘tish shaffoflik, davlat institutlariga ishonch va qarorlar qabul qilish samaradorligini oshirish imkonini beradi. Siyosatning uyg‘unligi va jamiyatning ishtirokiga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
“Barcha tarmoq va hududiy rejalar “O‘zbekiston–2030” strategiyasi bilan bog‘lanadi, hujjatni ishlab chiqish fuqarolar, ekspertlar va jamoat tashkilotlari bilan keng maslahatlashuvlar orqali amalga oshiriladi. Shunday qilib, strategiya shunchaki maqsadlar to‘plami emas, balki odamlar hayotini yaxshilashning haqiqiy vositasiga aylanib, mamlakatning inklyuziv va barqaror rivojlanishi yo‘lini shakllantiradi”, deya xulosa qilgan “Diplomatic Watch”.