Iyul 16, 2026. 19:30 • 2 daq
Tegishli qarorni 289 nafar deputat maʼqulladi, bu zarur bo‘lgan minimal 226 ta ovozdan ko‘pdir, deb xabar qildi parlament aʼzosi Yaroslav Jeleznyak o‘zining telegram-kanalida.
Sergey Koreskiy parlamentda so‘zga chiqib, yangi Vazirlar Mahkamasi mudofaa, iqtisodiy rivojlanish va Yevropa integratsiyasi hukumati bo‘lishini istashini aytdi. Shuningdek, u Ukrainada kelayotgan qish oldingisidan ko‘ra qiyinroq kechishi mumkinligini maʼlum qildi.
Sergey Koreskiy 48 yoshda. U Lusk shahrida (Volin viloyati) tug‘ilgan va shu yerda Davlat texnika universitetida tahsil olgan. 2007-yilda “Kontinuum” guruhi bosh direktori bo‘lib, uni 2013-yilgacha boshqargan. O‘sha paytda ushbu xolding tarkibiga butun Ukraina bo‘ylab 200 dan ortiq turli kompaniyalar kirgan.
Keyinchalik u Ukrainaning eng yirik neft va gaz qazib oluvchi “Ukrnafta” hamda mamlakatdagi eng yirik neftni qayta ishlash korxonasi “Ukrtatnafta”ga direktorlik qilgan. Sergey Koreskiy 2025-yil may oyidan boshlab ushbu lavozim uchun o‘tkazilgan tanlovda g‘olib chiqib, “Naftogaz Ukraini” boshqaruvi raisi bo‘ldi.