Iyun 24, 2026. 20:30 • 4 daq
•QOBUL–MOZORI SHARIF, 24-iyun. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Neʼmatov boshchiligidagi delegatsiyaning Afg‘onistonga amaliy tashrifi amalga oshirildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Delegatsiya tarkibidan Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) hamda Davlatlararo suv xo‘jaligini muvofiqlashtirish komissiyasining Ilmiy-tadqiqot markazi vakillari o‘rin oldi.
Tashrif 2026-yil 16-iyun kuni Kobul shahrida bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Afg‘oniston” tahliliy markazlari forumi doirasida amalga oshirilmoqda. O‘zbekistonlik ekspertlarning mazmunan boy va sermahsul tashrif dasturi qo‘shni mamlakatning asosiy maʼmuriy va madaniy markazlari – Kobul hamda Mozori Sharif shaharlarini o‘z ichiga oldi.
Xususan, tashrif doirasida ekspertlar delegatsiyasi respublikamizning diplomatik vakolatxonalari – O‘zbekistonning Kobuldagi elchixonasi va Mozori-Sharifdagi konsulligida bir qator muhim amaliy uchrashuvlar o‘tkazdi. Mamlakatimiz diplomatlari bilan bo‘lib o‘tgan professional muloqot chog‘ida mintaqaviy xavfsizlik, barqaror rivojlanishning dolzarb masalalari hamda Markaziy va Janubiy Osiyo makonida o‘zaro bog‘liqlikni kengaytirishning uzoq muddatli istiqbollari chuqur tahlil qilindi.
Shuningdek, ikkita muhim ekspert platformasi – yaqinda bo‘lib o‘tgan Kobul tahliliy markazlari forumi hamda joriy yil 4-6-iyun kunlari Toshkentda o‘tkazilgan “Termiz muloqoti”ning ikkinchi yig‘ilishi yakunlarini tomonlar diqqat markazida bo‘ldi.
Shu o‘rinda uchrashuv ishtirokchilari O‘zbekiston Prezidenti tomonidan Afg‘oniston bilan tizimli, pragmatik va konstruktiv hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha belgilangan vazifalarni samarali ekspert-tahliliy qo‘llab-quvvatlash va amalga oshirish masalalarini atroflicha muhokama qildi. Afg‘onistonning makromintaqaviy integratsiya arxitekturasida tabiiy va ajralmas geografik ko‘prik sifatidagi strategik o‘rni alohida qayd etildi.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar transport-logistika va energetika sohalaridagi muhim qo‘shma loyihalarning amalga oshirilishi, shuningdek, chegaraoldi savdosi va gumanitar almashinuvlarni faollashtirish mexanizmlarini atroflicha ko‘rib chiqdi.
Tashrif dasturining muhim qismi delegatsiyani “yumshoq kuch”ning qudratli vositasi va ikki xalq maʼnaviy yaqinligining mustahkam poydevori bo‘lgan Afg‘onistonning boy madaniy-tarixiy merosi bilan tanishtirishdan iborat bo‘ldi. Kobulda o‘zbekistonlik mutaxassislar Boburiylar saltanati asoschisi Zahiriddin Muhammad Bobur dafn etilgan tarixiy bog‘ – Bog‘i Bobur yodgorlik majmuasiga tashrif buyurishdi.
Tashrif doirasida majmua rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Boburiylar sivilizatsion merosining doimiy ahamiyati batafsil muhokama qilindi hamda ushbu noyob ayvonli bog‘larning Qobul XVI asrda Sharqning siyosiy, iqtisodiy va madaniy hayotining eng yirik markazlaridan biriga aylanishidagi muhim o‘rni qayd etildi.
O‘zbekistonlik ekspertlar missiyasining madaniy-gumanitar yo‘nalishi Mozori Sharifda mashhur Moviy masjid majmuasiga (Hazrati Ali ziyoratgohi) tashrif buyurish bilan davom etdi. Ushbu muqaddas maskan maʼmuriyati bilan uchrashuvda shaharning islom dunyosining buyuk diniy va maʼnaviy markazi sifatida shakllanishida Temuriylar anʼanalarining bevosita vorislari – Xuroson hukmdori Sulton Husayn Boyqaro va buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy XV asrda masjidning keng ko‘lamli qurilishi va meʼmoriy obodonlashtirilishiga shaxsan homiylik qilgani va mablag‘ ajratgani alohida taʼkidlandi.
Akramjon Neʼmatov Kobul va Mozori Sharifdagi tarixiy obidalar rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlar yakunlarini izohlar ekan, umumiy monumental meros O‘zbekiston va Afg‘oniston madaniy-tarixiy makonining bo‘linmasligidan, xalqlarimizni ruhan birlashtirib turishidan dalolat berishini taʼkidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar ushbu umumiy sivilizatsiya manbalarini ehtiyotkorlik bilan tiklash va birgalikda ommalashtirish bugungi kunda o‘zaro bog‘liqlikning zamonaviy infratuzilmaviy g‘oyalarini ilgari surish, mustahkam tinchlik, mintaqaviy barqarorlik va chinakam yaxshi qo‘shnichilikni taʼminlash uchun ishonchli tayanch bo‘lib xizmat qilishiga qatʼiy ishonch bildirdi.
Ekspertning fikricha, mazkur keng qamrovli tashrifning eng muhim natijasi Markaziy va Janubiy Osiyo tutashgan hududda ishonchni mustahkamlash hamda hamkorlikning barqaror va prognoz qilinadigan arxitekturasini shakllantirishda ekspertlar va diplomatlar o‘rtasidagi muvofiqlashtirilgan hamkorlikni yanada chuqurlashtirish bevosita muhim omil ekanini anglash bo‘ldi.