Avgust 11, 2026. 10:30 • 2 daq
TOSHKENT, 11-avgust. /“Dunyo” AA/. Kolumbiyada 10-avgust kuni mahalliy vaqt bilan soat 7:34da (Toshkent vaqti bilan 17:34da) mamlakat g‘arbida 7,4 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi, oqibatda o‘nlab odam vafot etgandan so‘ng davlatda milliy ofat holati eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
“Reuters” agentligi maʼlumotlariga ko‘ra, zilzila natijasida binolar vayron bo‘lgan, ko‘plab shifoxona va boshqa infratuzilmalarga zarar yetgan. Buning oqibatida odamlar esa vayronalar ostida qolib ketgan. Ushbu ofat mamlakatda joriy asrda yuz bergan eng kuchli zilziladir.
“Milliy hukumat odamlar hayotini saqlab qolish, jabrlangan hududlarga yordam ko‘rsatish va zarur joylarga ko‘mak yetkazish uchun barcha imkoniyatlarini ishga soldi”, ­­­­ dedi mamlakat prezidenti Abelardo de la Esprielya.