“El Mundo Financiero”: O‘zbekiston yoshlari mamlakatni raqamlashtirishning asosiy lokomotiviga aylanmoqda
Avgust 20, 2026. 16:00 • 2 daq
MADRID, 20-avgust. /“Dunyo” AA/. Ispaniyaning yetakchi “El Mundo Financiero” nashrida O‘zbekistondagi keng ko‘lamli islohotlar hamda mamlakat taraqqiyotida yoshlarning o‘rniga bag‘ishlangan maqola eʼlon qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Nashrda qayd etilishicha, O‘zbekiston mustaqilligining 35 yilligida zamonaviy jamiyatning asosini tashkil etuvchi suveren davlat tengdoshlari – “Mustaqillik avlodi” shakllandi. Aynan shu yoshlar bugun mamlakatni yirik IT-eksportyor va mintaqaning texnologik markaziga aylantirib, jadal raqamlashtirishning asosiy lokomotiviga aylanmoqda.
Iqtisodiyotning keng ko‘lamli liberallashtirilishi, 90 dan ortiq mamlakat fuqarolari uchun vizasiz rejimning joriy etilishi va ochiqlik siyosati respublikaning xalqaro obro‘sini tubdan o‘zgartirdi.
Muvaffaqiyatli yosh dizaynerlar va tadbirkorlar tufayli anʼanaviy o‘zbek hunarmandchiligi jahon moda sanoati hamda kreativ iqtisodiyotga uyg‘un ravishda integratsiyalashmoqda.
Maqolada demokratik o‘zgarishlar va ochiqlik jamiyatning o‘zidan kelib chiqqan tabiiy talabga aylanganiga eʼtibor qaratiladi. Zamonaviy O‘zbekiston butun Markaziy Osiyodagi dinamik iqtisodiy lokomotiv va ishonchli barqarorlashtiruvchi kuch sifatidagi o‘rnini dadil mustahkamlamoqda.