Andi Aranitasi: O'zbekiston Prezidenti kambag'allikka qarshi kurashish bo'yicha tizimli yondashuvni ishlab chiqdi va uni rivojlanishning asosiy maqsadiga aylantirdi
Sentabr 18, 2025. 16:36 • 2 daq
NAMANGAN, 18-sentabr. /"Dunyo" AA/. Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (YTTB) O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari va direktori Andi Aranitasi "Dunyo" AA uchun intervyusida Namanganda bo'lib o'tayotgan "Kambag'allikdan farovonlik sari" III xalqaro forumining ahamiyati haqidagi fikrlarini bildirdi:
– O'zbekiston juda qisqa vaqt ichida kambag'allikni qisqartirish bo'yicha ajoyib natijalarga erishdi. Bu mamlakat rahbariyatining olib borayotgan siyosatining bevosita natijasidir. O'zbekiston Prezidenti kambag'allikka qarshi kurashish bo'yicha tizimli yondashuvni ishlab chiqdi, uni rivojlanishning asosiy maqsadiga aylantirdi.
Prezident o'z nutqida so'nggi yillarda amalga oshirilgan qator chora-tadbirlarni belgilab berdi, ular mamlakatning bugungi kundagi ko'rsatkichlariga xizmat qildi. Ayniqsa, uning ulkan maqsadi: "O'zbekiston-2030" strategiyasiga muvofiq O'zbekistonni kambag'allikdan to'liq olib chiqish. Bunga erishish juda qiyin bo'ladi, shuning uchun ham ushbu forumning ahamiyatini ortiqcha baholash shart emas, deb o'ylayman.
Forum ikki kunga mo'ljallangan va biz bu sayohatning boshida turibmiz. Ammo ikkita asosiy fikrni allaqachon qayd etish mumkin.
Birinchisi, biz xalqaro hamkorlarimizning kambag'allikka barham berish yo'lida O'zbekistonni qo'llab-quvvatlashga qat'iy intilayotganini ko'ryapmiz.
Ikkinchisi, muhokamalar davomida "O'zbekiston 2030" strategiyasi maqsadlariga erishish yo'lida birgalikda harakat qilish bo'yicha aniq tavsiyalar berilishini kutamiz. Forumning qadriyati ham aynan mana shu – hokimiyat va xalqaro tashkilotlarning sa'y-harakatlarini birlashtirishdir.
O'zbekiston doimiy ravishda YTTB tomonidan eng ko'p mablag' oluvchi davlatlar qatorida turadi. O'tgan yili mamlakat bank faoliyat yuritayotgan 43 davlat orasida beshinchi o'rinni egallab, taxminan 960 million dollar olgan. Faqat to'rtta davlat yiliga 1 milliard dollardan ortiq mablag' oladi va O'zbekiston beshinchi bo'lishiga umid qilamiz. Bizning maqsadimiz – moliyalashtirish hajmini oshirish, qo'llab-quvvatlash ko'lamini kengaytirish va asosiy islohotlarni faol qo'llab-quvvatlashni davom ettirishdir.
Biz xususiy sektorni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratamiz. O'z mohiyatiga ko'ra, YTTB biznesga yo'naltirilgan institutdir. Dunyo bo'ylab loyihalarimizning qariyb 80 foizi xususiy sektorda amalga oshiriladi. O'zbekistonda bu ko'rsatkich qariyb 70 foizga yetdi, bu faol rivojlanish bosqichidagi mamlakat uchun ajoyib natijadir.
Maqsadimiz – 1 milliard dollardan ortiq sarmoya kiritish va xususiy sektor ulushini oshirish. Oxir oqibat, biznes o'sishning asosiy omili va kambag'allikka qarshi kurashning asosidir. Xususiy sektor ish o'rinlarini yaratadi, iqtisodiy o'sishni rag'batlantiradi, innovatsiyalar, yangi g'oyalar va dadil yechimlarni olib keladi. O'zbekistonda aynan shu narsaga e'tibor qaratamiz.