Luis Felipe Lopes-Kalva: O'zbekiston kambag'allikka qarshi kurashishda o'zini jahon yetakchisi sifatida namoyon qilmoqda
Sentabr 18, 2025. 10:23 • 2 daq
NAMANGAN, 18-sentabr. /"Dunyo" AA/. Jahon bankining global direktori Luis Felipe Lopes-Kalva "Dunyo" AA uchun intervyusida Namanganda o'tayotgan "Kambag'allikdan farovonlik sari" III xalqaro forumi haqidagi fikrlarini bildirdi.
– Forum xalqaro ahamiyatga ega. Bu nafaqat O'zbekistonning kambag'allikni qisqartirish tajribasini o'rganish va uni boshqa davlatlar bilan bo'lish, balki kelajakdagi muammolarni muhokama qilish imkonini beradi. Asosiy e'tibor "Kambag'allikdan farovonlik sari" global kun tartibiga, ko'p qirrali kambag'allikni qisqartirish va barqaror rivojlanish imkoniyatlarini yaratishning samarali yo'llarini topishga qaratilgan.
O'zbekiston kambag'allikka qarshi kurashida o'zini jahon yetakchisi sifatida namoyon qildi. Uning yutuqlaridan boshqa mamlakatlar uchun namuna sifatida foydalanish mumkin va kerak. Bu muvaffaqiyatning asosi inklyuziv o'sish, xususiy sektorning faol ishtiroki, tadbirkorlikni, xususan, kichik va o'rta biznesni rivojlantirish tamoyillariga sodiqlikdir. Bu sa'y-harakatlarning uyg'unligi bugungi kunda biz ko'rayotgan ijobiy natijalarni bermoqda.
Istiqboldagi asosiy vazifa ana shu islohotlarni yanada chuqurlashtirishdan iborat. Inson kapitali, ta'lim, ayollar va yoshlarga sarmoya kiritishni davom ettirish zarur. Biz mintaqaviy tafovutlarni kamaytirish ustida ishlashimiz kerak. Chekka hududlarni qo'llab-quvvatlash, infratuzilmani rivojlantirish, investitsiyalarni jalb qilish va ulanishni ta'minlashimiz shart. Ijtimoiy himoya tizimini yanada modernizatsiya qilish ham hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Bu jarayonda xususiy sektor yetakchi rol o'ynashi juda muhim. Biznes barqaror o'sish va uzoq muddatli barqarorlikni ta'minlovchi o'zgarishlarning harakatlantiruvchi kuchiga aylanishi kerak.