Iyul 17, 2025. 17:07 • 2 daq
Yuliya Sviridenko nomzodi Radaning 262 nafar deputati tomonidan qo'llab-quvvatladi. 22 nafar deputat qarshi ovoz bergan bo'lsa, 26 nafar deputat betaraf qolishni ma'qul ko'rdi. Oliy Radaning 22 a'zosi esa ovoz berishda umuman ishtirok etmadi.
39 yoshli Yuliya Sviridenko mamlakatning 19-Bosh vaziri va bu lavozimni egallagan ikkinchi ayol bo'ldi.
Joriy hafta boshida Prezident Vladimir Zelenskiy Vazirlar Mahkamasidagi keng ko'lamli o'zgarishlar doirasida Yuliya Sviridenkoni Ukraina Bosh vaziri etib tayinlash to'g'risidagi qaror loyihasini parlamentga taqdim etgan edi.
U bir kun oldin Oliy Rada va hukumat tomonidan ishdan bo'shatilgan Denis Shmigal o'rniga tayinlandi.
Bu lavozimda eng uzoq vaqt ishlagan sobiq Bosh vazir Rustem Umerov o'rniga mudofaa vaziri sifatida Vazirlar Mahkamasida qolishi kutilmoqda.
Yuliya Sviridenkoning davlat ishidagi faoliyati 2015-yilda Chernigov viloyati ma'muriyatida boshlangan. U 2019-yilda Ukraina iqtisodiyot vazirining o'rinbosari, 2020-yilda esa Prezident devoni rahbari o'rinbosari bo'lib ishlagan. Bosh vazir etib tayinlanishidan oldin u Bosh vazirning birinchi o'rinbosari va iqtisodiyot vaziri lavozimida faoliyat ko'rsatayotgan edi. Yuliya Sviridenko joriy yilning may oyida AQSh bilan Ukrainaning noyob yer resurslari bo'yicha shartnoma tuzdi.